Türker Kılıç

Position: Bahçeşehir Üniversitesi, Harvard University, Nöroloji

Prof Dr Türker Kılıç; Beyin Cerrahisi Profesörüdür. Beyin Tümörleri ve Tedavileri Alanında Üst İhtisasını Harvard Üniversitesinde, Bilim Doktorasını ise Anatomi Anabilim Dalı’nda tamamlamıştır. Avrupa Bilim ve Sanat Akademisine 2015 yılında seçilmiştir.

Bilim dünyasındaki en önemli 3 akademiden biri olan bu kuruluşta 30 civarında Nobel kazanmış bilim insanı bulunmaktadır. 25 Yıllık tarihinde ülkemizden toplam 10 bilim insanı bu akademiye seçilmiştir. Hacettepe, Marmara ve Harvard Üniversitelerinde eğitim alan Dr. Kılıç; 2012 yılından beri Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı olarak eğitim ve araştırma çalışmalarını sürdürmektedir. Araştırma alanları Beyin-Zihin
İlişkisi, Beyin Ve Hipofiz Bezi Tümörleri, Beyin Damarları ve Tümörleri Mikrocerrahisi, Ameliyathane MR’ı içinde cerrahi yöntemidir. Prof. Kılıç, başta Harvard Tıp Fakültesi, Yale ve Johns Hopkins Üniversiteleri olmak üzere 10’dan fazla üniversitede konuk öğretim üyesi olarak ders vermiştir. 100ün üzerinde mesleki başarı ödülü alan Prof Kılıç’ın, en önem verdiği ödülleri 1999 Avrupa Beyin Cerrahisi Bilimsel Araştırma Ödülü; 2001’deki Amerika Beyin Cerrahisi Tümör  araştırma Ödülüdür.

H-indeksi 32 olan ve 200’ün üzerinde bilimsel yayını 3.600’den fazla atıf almış olan olan Dr. Kılıç, çeşitli Beyin Ameliyatı Yöntemleri ve Beyin Tümörlerinde kullanılan Glivec isimli ilacın buluş sahibidir. Türkiye’de Gamma-Knife Işın Cerrahisi, Tümör Bankası, Ameliyathane MR tekniği uygulamalarını ilk başlatanlardandır.

Bilim ve Bilim Eğitimi alanındaki konuşmaları internet üzerinden 10 milyondan fazla kişi tarafından izlenmiştir.

Bilimsel araştırmaları yanında, Tıp Eğitimi ve Bilim Eğitimi konularında çalışmaktadır.