Tolga Kurtoğlu

Position: PARC - A Xerox Company CEO, Austin Texas University, IoT

Tolga Kurtoğlu, 1976 yılında İzmir’de doğmuştur. İzmir Bornova Anadolu Lisesi ve ODTÜ Makine Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. 2001 yılında ABD Carnegie Mellon Üniversitesi Makine Mühendisliği Yüksek Lisans Programı’nı tamamladı. Doktora derecesini ise 2007 yılında ABD Austin Texas Üniversitesi’nde yaptı.
2001 yılı Ağustos ayında Dell’de tasarım mühendisi olarak işe başladı. Dell’den sonra, doktora yapan Tolga Kurtoğlu, 2006 Haziran’dan 2010 yılı yazına kadar Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nde (NASA) araştırmacı olarak çalıştı.
2010 yılında Xerox PARC’a geçti. Xerox PARC’da da ilk olarak Ar-Ge yöneticisi, ardından Direktör ve Başkan Yardımcılığı yaptı.7 yılın ardından Kurtoğlu, 2017 Ocak ayında Xerox PARC’a CEO olarak atandı.
Dr. Tolga Kurtoğlu Xerox PARC’a CEO olarak atanmadan önce Xerox PARC Başkan Yardımcısı ve Sistem Bilimleri Laboratuvarı Direktörü olarak görev yapıyordu.

– [ ] Silikon Vadisi’ne transfer olan tek Türk CEO unvanını Tolga Kurtoğlu almıştır.

– [ ] Kurtoğlu, Palo Alto’da yer alan merkezde yapay zekâ, makine öğretisi (machine learning), analitik sistemler, geometrik muhakeme, modelleme, simülasyon ve siber fiziksel güvenlik alanlarındaki araştırma projelerini yürüttü. Bu kapsamda, ürün ömrü yönetimi, enerji, taşımacılık, otomotiv, uzay ve savunma sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlerin ihtiyaçlarına yönelik çözümler Kurtoğlu’nun sorumluluk alanlarının içindeydi.

– [ ] Dr. Tolga Kurtoğlu’nun CEO luğunu yaptığı Xerox PARC; geçmişte olduğu gibi günümüzde de sıra dışı teknolojik buluş duyuruları ile dünya teknoloji gündemini belirleyen birkaç merkezden biri olma özelliğini sürdürüyor. Xerox PARC’da son dönemde gerçekleştirilen önemli projeler arasında; sıvı alaşımdan çip basan baskı cihazı, soy yapıştır sensorlarla internetli nesnelerin uzaktan takibi ve görüntülenmesi projesi, kendi kendini imha edebilen elektronik çip ile veri güvenliği projesi, basılı elektronik etiket teknolojisi ile kutulu ürünlerin sahte üretim ve satışını engellenebilmesi, giyilebilir sağlık çipleri ile uzaktan hasta bakımı yapılabilmesi gibi teknolojiler bulunuyor.

– [ ] Dr. Tolga Kurtoğlu 2010 yılında araştırmacı olarak girdiği Parc’ın 2017 Ocak ayında CEO’su oldu. 250 çalışanı olan Parc’ın 20 binden fazla patenti bulunuyor.

– [ ] Kurtoğlu, NASA’da insansız uzay araçlarının uzaydan ‘hack’lenmesini önleyecek siber güvenlik sistemleri üzerinde yaptığı çalışmalara, Parc bünyesinde de devam ediyor.