Murat Yülek

Position: Columbia University, Yale, Boston, Ekonomi

Murat Yülek 1968 de Ankara da dünyaya gelmiştir. İlk ve orta eğitimini Ted Kolejinde tamamladıktan sonra 1988 yılında Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde lisans eğitimini tamamlamıştır. İşletme yüksek lisans derecelerini Yale ve Boston Üniversitelerinden almıştır. Aynı zamanda Bilkent Üniversitesi’nden de iktisat alanında yüksek lisans ve doktora derecelerine sahiptir.

Daha önce çeşitli finans ve finans dışı şirketlerde genel müdür, yönetim kurulu üyeliği ve başkanlığı yapan Murat YÜLEK, İslam Kalkınma Bankası’nda proje değerlendirme uzmanı (1998-2001), IMF’de iktisatçı (2001-2004) olarak çalışmış, Dünya Bankası ve diğer uluslararası kurumlarda danışmanlık görevlerinde bulunmuştur.

Son yıllarda sanayi politikaları, kamu satın alma politikalarının teknolojik gelişme üzerindeki etkileri, bilim, sanayi ve yenilikçilik politikaları üzerinde çalışan Murat Yülek’in Makroiktisat, finans, finansal ve iktisadi kalkınma konularında yurt içi ve dışında çok sayıda eseri bulunmaktadır.