Gökhan Hotamışlıgil

Position: Harvard University, Moleküler Biyoloji ve Genetik

Gökhan Hotamışlıgil Harvard Üniversitesinde JS Simmons Genetik ve Metabolizma Profesörü ve Sabri Ülker Metabolik Araştırmalar Merkezi Başkanı olarak görev yapmakta ve Harvard-MIT Broad Enstitüsü, Harvard Kök Hücre Enstitüsü ve Joslin Diyabet Merkezinde üye olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Hotamışlıgil’in yaygın ve karmaşık hastalıkların genetik mekanizmaları ve yeni tedavi yöntemleri üzerine odaklanan çalışmaları “immunometabolism” sahasını açmış, yeni hormon molekülleri ve metabolik kontrol sinyallerini, endoplazmik retikulumun vücut metabolik fonksiyonları üzerindeki etkilerini ve şişmanlık ve diyabetteki rolünü ortaya çıkartmıştır.

Prof. Hotamışlıgil’in buluşları çok sayıda ilaç geliştirme programının temelini oluşturmaktadır ve 195 makale, 52.500’in üzerinde atıf, 10’dan fazla patent ile sonuçlanmıştır.

Prof. Hotamışlıgil, Markey, Pew, Sandler, ve Harvard Üniversitesinden çok sayıda onur ve bursa layık bulunmuş, TÜBA ve AAAS üyeliğine seçilmiş, TÜBİTAK Bilim, Koç Bilim, Amerikan Diyabet Vakfı Olağanüstü Bilimsel Başarı, Uluslararası Obezite Vakfı Wertheimer Temel Bilim, Columbia Üniversitesi Naomie Berrie Diyabet, Uluslarası Endokrin Cemiyeti Roy Greep Üstün Bilimsel Başarı, Danone Uluslarası Beslenme Bilim, Avrupa Diyabet Vakfı ve NovoNordisk Vakfı Diyabet ve Mükemmeliyet ödüllerini kazanmış ve aralarında Kroc, Havel, Charles Hollenberg Memorial, McGarry Memorial, Hans Falk, Copp ve NIH Başkan konferanslarının  bulunduğu 500’den fazla uluslararası konuşma vermiştir. Cell Metabolism, Science TM, JCI, EMBO Molecular Medicine, Diabetes, JLR, JMM, dergilerinin editörleri arasında olan Prof. Hotamışlıgil, JDRF, Sabri Ülker Vakfı, Seven Bridges ve Crescenta şirketlerinin bilimsel kurul üyeliklerini, Harvard-Pfizer ortaklığının yönetim kurulu, Harvard Katalist, Atama, Promosyon, Zihinsel Sermaye ve Çıkar Çatışması kurulları üyeliklerini, Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti, NY Bilimler Akademisi, Blavatnik, Kadir Has, Sedat Simavi, Rahmi Koç ve Vehbi Koç Vakfı Ödülleri Jüri üyeliklerini yürütmüştür.

TASSA ve Boston Türk Biyoloji gurubunda Türk bilim insanları ile çalışmalar yapan ve çok sayıda bilim insanı yetiştiren Prof. Hotamışlıgil, Amerikan-Türk camiası tarafından Altın Türk ve Toplum Lideri olarak ödüllendirilmiştir.