Erdem Erkul

Position: Harvard , MIT, Bilişim Teknolojileri

1980 yılında dünyaya gelmiştir. 1999 yılında Türkiye’nin ilk web ve medya portalı olan Türkport Elektronik Yayıncılık ve İletişim A.Ş’de Kent Rehberi Muhabiri olarak çalışma hayatına başlamıştır. 2003 yılında Hacettepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünde akademisyen olarak çalışmaya başlamıştır. 2005 yılında kurduğu e-devlet ve bilişim portalı olma özelliğine sahip digitaldevlet.net ve 2008 yılında kurduğu digital-goverment.net; Türkiye, Amerika ve Avrupa’da e-devlet alanında birçok ödüle layık görülmüştür. 2008-2009 akademik yıllarında Harvard Üniversitesi’nde bir proje sonucu kurulan ve Prof. Jane Fountain’in direktörlüğünde çalışmalarına devam eden National Center For Digital Government’ta çalışmalarda bulunmuştur. Web 2.0 ile ilgili yazdığı makalesi merkez tarafından başarılı kabul edilerek yayınlanmıştır.

2009 yılı içerisinde Massachusetts Üniversitesi’nde Kamu Politikaları, Girişimcilik ve e-Devlet konularında akademik çalışmalarına devam etmiştir. 2013 Haziran ayında Harvard Üniversitesi’nde John F. Kennedy Kamu Yönetimi Okulu’nda İnovasyon İçin Ekonomik Kalkınma Programına katıldı. Prof. Calestous Juma’nın başkanlığını yaptığı program boyunca bu alanlarda çalışmalar yaptı.

STK çalışmalarına çok değer veren Erkul; 2011-2015 yılları arasında Türkiye Bilişim Derneği uluslararası ilişkilerden sorumlu başkan yardımcısı ve yönetim kurulu üyeliği, Avrupa Komisyonu Bilişim Portalı resmi olmayan uzmanlar komitesi üyeliği, 2015 yılı Mart ayından itibaren Türkiye Bilişim Vakfı yönetim kurulu üyeliği, merkezi Brüksel’de bulunan Avrupa Profesyonel Bilişim Dernekleri Konseyi TBD temsilciği, Türk-Amerikan Bilim Adamları Derneği (TASSA) üyeliği yapmıştır.

2010 ve 2013 yılları arasında Microsoft Türkiye Kamu İşleri, Akademik Programlar ve Sosyal Sorumluluk Programları direktörlüğü yapmış olan Erkul, 2014 Ağustos ayına kadar Microsoft Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Kamu Politikaları ve Planlama direktörlüğü görevini yürütmüştür. 2014-2018 yılları arasında Samsung Türkiye Kamu Sektörü & Kurumsal İlişkiler Direktörü görevini yürütmüştür. 2018 Temmuz ayı itibariyle Microsoft Türkiye Kamu Sektörü ve Yatırımlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Ayrıca Merkezi Brüksel’de bulunan Avrupa Profesyonel Bilişim Dernekleri Konseyi’nde Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.