Davut Kavranoğlu

Position: Yüksek İstişare Heyeti Başkanı, CALTECH, Telekomünikasyon

1962’de Rize’de dünyaya gelmiştir.

İlkokul ve liseyi İstanbul’da tamamlayan Prof. Kavranoğlu,  1984 yılında İTÜ Elektrik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur.1985’te California Institute of Technology’ye tam burslu olarak giren Kavranoğlu,  yüksek lisans ve doktora derecesini de burada almıştır. Sonrasında asistan profesör olarak Suudi Arabistan Kral Fahd Üniversitesi College of Computer Science and Engineering’de çalışmış ve 1997’de Türkiye’ye dönmüştür.

Master çalışmalarında daha çok Signal Processing, Information Theroy ve Coding ve Automatic Control konularında dersler alan Kavranoğlu’nun doktora çalışması ise Robust Control ve H_infininty Optimal Control üzerinedir.

Türkiye’ye döndükten sonra hem girişimci hem de akademisyen olarak hayatına devam eden Kavranoğlu’nun teknoloji üzerine çalışan şirketi ve mobil uydu ve haberleşme alanında araştırma ekipleri bulunmaktadır.

2011 yılında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcılığı ve sonrasında Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı görevlerini üstlenen Kavranoğlu, halen Türkiye’de bilim insanlığı ve girişimcilik yolculuğuna devam etmektedir.