Bilal Ekşi

Position: Türk Hava Yolları Genel Müdürü, Elektronik ve Haberleşme

1968 yılı, Rize doğumlu olan Bilal EKŞİ, lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü’nden 1989 yılında mezun olmuştur.

Meslekî hayatına, T.C. Devlet Demiryolları’nda Elektronik ve Haberleşme Mühendisi olarak başlayan Ekşi, daha sonra İstanbul Ulaşım A.Ş.’de Atölye Müdürlüğü görevini üstlenmiş ve Elektronik, Elektrik ve Mekanik Atölyelerinin sevk idaresi,Metro Tramvay araçları ile tüm elektronik sistemlerin bakım, onarım ve arızalarının yapan ekibinin yönetimi ve Metro Atölyesinin kurulum projelerini yürütme gibi önemli ulaşım projelerinin hayata geçirilmesinde etkin rol oynamıştır.

2003–2005 yılları arasında Türk Hava Yolları A.O.’da uçak motoru, iniş takımları ve tüm komponentlerin bakımından sorumlu Revizyon Atölyeleri Başkanlığı görevini yürütmüştür.

2005 yılında Türk Hava Yolları A.O.’da Yer İşletmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı’na atanmıştır. Bu süre zarfında, özellikle zamanında kalkış performansının iyileştirilmesine yönelik önemli çalışmalarda bulunmuştur.

2008-2009 yıllarında Türk Hava Yolları Teknik A.Ş.’de üretimden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevi çerçevesinde de toplam 1900 teknisyen ve mühendis kadrosundan oluşan organizasyonun liderliğini üstlendi.

2010 yılında Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın (KTHY) yeniden yapılandırılması projesi kapsamında KTHY Genel Müdürlüğü; 2010–2011 yılları arasında ise Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. ve Amerikan motor üretim devi Pratt & Whitney’in ortak kuruluşu olan “Turkish Engine Center”da (TEC) Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

2011 yılının Nisan ayında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü görevine atanmıştır. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü görevini yürüttüğü dönemde Türkiye, 66 yıl aradan sonra ICAO Konsey üyeliğine tekrar seçilmiş ve ICAO’nun karar alma merciindeki 36 üyesinden biri olmuştur.

EKŞİ, 21 Ekim 2016 tarihinde ise Türk Hava Yolları A.O. Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkan Vekili olarak atanmıştır.