Dr. Hilkat Özgün

Dr. Hilkat Özgün

Dr. Hilkat Özgün

1988 yılı sonunda eşiyle birlikte Profosyonel Göçmen statüsünde Avustralya’ya göç etti. 1989 yılında Avustralya Hükümeti’nin Araştırma ve Geliştirme Merkezi olan CSIRO’da Bilim İnsanı olarak çalışmaya başladı.  Bu kurumda birçok başarılı projeye imza attı. CSIRO’nun dünya fuarlarında gösterilmek üzere geliştirdiği “Axcess” prototip Hibrid arabaya çift taraflı akü geliştirdi. Bu aküler aynı zamanda Holden araba firmasının Sidney Olimpiyatlarında sergiledigi “Yeşil Olimpiyat” Tasarımı için hazırlanan Hibrid (melez) arabada kullanıldı. 2000 yılında bu proje CSIRO’da yapılan projeler arasında birinci seçildi. Hilkat Özgün ve grubu CSIRO’nun en büyük ödülü olan CSIRO Başkanı Ödülü’ne layık görüldü.

25 yıl CSIRO’de önemli projelere araştırmacı olarak imza atan Türk bilim insanı Hilkat Özgün, 2008 yilinda “UltraBattery” grup çalışması ile Araştırma – Başarı ve Onur Ödülü’ne layık görüldü. “Energy Transformed Flagship” programı altında geliştirilen UltraBattery hibrid araçlar, rüzgar ve güneş enerjisi tarlalarında kullanılmak için geliştirildi. Yenilenebilir enerji için yeni depolama kaynağı olan UltraBattery çalışmasının testleri halen Amerika’da ve Japonya’da devam etmektedir. UltraBattery Grubu, 2009 yılında Electrochemical Society of Japan tarafından ödüllendirildi.

2013 yılında, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın TÜBİTAK’la birlikte organize ettiği Yurtdışındaki Bilim İnsanları 2. Kurultayı’na Avustralya’dan temsilci olarak katıldı ve Enerji Depolama konusunda projeler oluşturulmasına katkı sağladı. Toplumsal çalışmaları ile yakından tanınan Özgün, Avustralya Türk Kültür Platformu kurucusu ve başkanıdır. Özgün, evli ve iki çocuk annesidir.

Dünya Kadınlar Günü 100.Yıl Albümünde yer alan Özgün, ayrıca Avustralya’da 2002 yılında Çokkültürlü Toplumları tanıtmak amacıyla hazırlanan “All of Us” adlı kitapda Türk Toplumu’nu temsil etti. 2011 yılında, dönemin Dışişleri Bakanı Kevin Rudd’ın Türkiye ziyareti kapsamında  yapacağı görüşmelere ilişkin bilgi veren Özgün, Çanakkale Savaşları’nın 100.Yılı Anma çalışmaları (Australian Turkish Centenary Community Committee) komitesinde görev yaptı. Özgün’ün ayrıca Türkiye – Avustralya Bilim Anlaşması imzalanması konusunda kişisel girişimleri olmuştur.

Eczacılık okumayı planlarken kendini ODTÜ Kimya’da bulan Özgün’ün Avustralya yolculuğu da yine tesadüfle başlıyor.

Avustralya Büyükelçiliği’nin önünden geçerken içeriye girip form alıyor, dolduruyor. Aradan bir süre geçtikten sonra “kabul” geliyor. İş güvencesi olmadan bu ülkeye kendi deyimi ile “Profesyonel Göçmen” olarak kabul ediliyor.

Avustralya’da o üniversitede çalışırken, eşi hem kendi hem de onun adına da iş başvuruları yapıyor ve Araştırma ve Geliştirme Merkezi’nde iş görüşmesine çağrılıyor.  İş teklifi ise bir fabrikayı 6 ayda yeniden üretime başlatması, 2 ay içinde bunu yapıyor. Yine bu alanda gelen teklifi kabul etmiyor, bu kez “aküler” ile ilgili çalışmaya başlıyor.