Dr. Emre Eren Korkmaz

Dr. Emre Eren Korkmaz

Dr. Emre Eren Korkmaz

Dr Emre Eren Korkmaz, Oxford Üniversitesi Uluslararası Kalkınma Bölümünde (ODID) doktora-sonrası araştırmacı olarak çalışıyor. Aynı zamanda Oxford Üniversitesi’ne bağlı St Edmund Hall Kolejinin de üyesi. Dr Korkmaz Oxford’daki ilk senesinde Uluslararası Göç Enstitüsü’ne (IMI) bağlı olarak çalıştı.

Emre Eren Korkmaz, “British Academy Fellow” ve “St Edmund Hall Junior Research Fellow” unvanlarına sahip.

Dr Korkmaz lisansını Hacettepe Üniversitesi ve Doğuş Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler Bölümünde yaptıktan sonra Sabancı Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamladı ve ardından İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesinde doktorasını 2016 Haziran ayında bitirdi. 2016 Ekim ayında Oxford Üniversitesi’nde çalışmaya başladı. Doktora sırasında İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi’nde (Altınbaş Üniversitesi) Uluslararası İlişkiler Bölümünde araştırma görevlisi olarak çalıştı.

Dr Korkmaz üç temel konuda araştırmalarını sürdürmektedir:

  1. Göçmenin kamusal alanı başlığı altında Batı Avrupa’da Türkiye kökenli göçmen işçilerin demokratik temsiliyetini incelemektedir.
  2. Türkiye’de Suriyeli mültecilerin çalışma yaşamındaki yeri başlığı altında özellikle sosyal aktörlerin Suriyelilerin istihdamına dair bakışını analiz etmektedir.
  3. Yapay zeka alanındaki gelişmelerin sosyal ve ekonomik etkileri başlığı altında özellikle endüstriyel ilişkilerin ve küresel tedarik zinciri yönetiminde ve mülteci krizi ile insani yardım alanlarında teknolojik gelişmelerin etkisini değerlendirmektedir.

Dr Korkmaz İngiltere’de aynı zamanda Ethical Trading Initiative, Business and Human Rights Resource Centre ve Fair Wear Foundation gibi kurumlarda danışmanlık da yapmaktadır.